VB: 2018 TAPPS Spike Down Classic Results

Platinum Bracket
Arlington Grace Preparatory d. McKinney Christian, 2-0 (25-8, 25-11)
The Woodlands John Cooper School d. The Woodlands Christian Academy, 2-0 (25-22, 25-16)
Austin St. Michael’s Catholic d. Arlington Pantego Christian, 2-0 (25-23, 25-13)
Quarterfinals
Dallas Bishop Lynch d. Frisco Legacy Christian, 2-0 (25-17, 25-10)
Arlington Grace Preparatory d. San Antonio Incarnate Word HS, 2-0 (25-18, 25-16)
Dallas The Hockaday School d. The Woodlands John Cooper School, 2-1 (23-25, 25-23, 15-11)
Tomball Concordia Lutheran d. Austin St. Michael’s Catholic
Semifinals
Dallas Bishop Lynch d. Arlington Grace Preparatory, 2-1 (25-19, 24-26, 15-10)
Tomball Concordia Lutheran d. Dallas The Hockaday School, 2-1 (24-26, 25-21, 25-12)
Championship
Dallas Bishop Lynch d. Tomball Concordia Lutheran, 2-1 (25-21, 23-25, 15-9)
Third Place Game
Dallas The Hockaday School d. Arlington Grace Preparatory, 2-0 (25-22, 25-13)
Fifth Place Game
San Antonio Incarnate Word HS d. Frisco Legacy Christian, 2-0 (25-17, 25-20)
The Woodlands John Cooper School v. Austin St. Michael’s Catholic, 2-1 (23-25, 25-22, 15-13)
Consolation Semifinals
Arlington Pantego Christian d. The Woodlands Christian Academy, 2-0 (25-10, 25-19)
Consolation Championship
Arlington Pantego Christian d. McKinney Christian Academy, 2-0 (25-16, 25-20)

Gold Bracket
Wichita Falls Christ Academy d. Houston Second Baptist, 2-0 (25-16, 25-17)
Houston Christian d. Red Oak Ovilla Christian, 2-1 (25-17, 23-25, 15-8)
Fort Worth All Saints Episcopal d. Houston Cypress Christian, 2-0 (27-25, 25-18)
Quarterfinals
Dallas Parish Episcopal d. Waco Live Oak Classical, 2-0 (25-11, 25-12)
Lubbock Trinity Christian d. Wichita Falls Christ Academy, 2-0 (25-15, 25-16)
Houston Christian d. Houston Awty International School, 2-1 (15-25, 25-16, 15-2)
Fort Worth All Saints Episcopal d. Dallas Greenhill School, 2-0 (25-14, 25-23)
Semifinals
Dallas Parish Episcopal d. Lubbock Trinity Christian, 2-0 (31-29, 25-19)
Fort Worth All Saints Episcopal d. Houston Christian
Championship
Dallas Parish Episcopal d. Fort Worth All Saints Episcopal
Third Place Game
Lubbock Trinity Christian v. Houston Christian
Fifth Place Game
Wichita Falls Christ Academy d. Waco Live Oak Classical, 2-0 (25-13, 25-15)
Houston Awty International School v. Dallas Greenhill School
Consolation Semifinal
Red Oak Ovilla Christian d. Houston Cypress Christian, 2-1 (25-9, 22-25, 15-12)
Consolation Championship
Houston Second Baptist d. Red Oak Ovilla Christian, 2-1 (25-20, 21-25, 15-6)

Silver Bracket
Austin Hyde Park d. Houston Emery/Weiner School, 2-0 (25-16, 25-10)
Lubbock Christian d. San Antonio Saint Mary’s Hall, 2-0 (25-23, 25-17)
Sugar Land Fort Bend Christian Acdademy d. Holy Cross of San Antonio, 2-1 (25-12, 19-25, 15-12)
Austin Waldorf School d. Irving The Highlands School, 2-0 (25-12, 25-14)
Midland Classical Academy d. Austin Brentwood Christian, 2-1 (17-25, 25-20, 15-9)
Episcopal School of Dallas d. Houston St. Pius X, 2-0 (25-14, 25-8)
Quarterfinals
Rockwall Heritage Christian d. Austin Hyde Park, 2-1 (16-25, 28-26, 15-11)
Sugar Land Fort Bend Christian Academy d. Lubbock Christian, 2-0 (25-20, 25-16)
Midland Classical Academy d. Austin Waldorf School, 2-0 (25-17, 25-10)
Episcopal School of Dallas d. Fort Worth Nolan Catholic, 2-0 (25-11, 25-18)
Semifinals
Sugar Land Fort Bend Christian Academy d. Rockwall Heritage Christian, 2-0 (25-17, 25-16)*
Midland Classical Academy d. Episcopal School of Dallas, 2-1 (25-22, 26-24, 15-7)
Championship
Sugar Land Fort Bend Christian Academy d. Midland Classical Academy, 2-0 (25-16, 27-25)
Third Place Game
Episcopal School of Dallas d. Rockwall Heritage Christian, 2-1 (25-12, 23-25, 15-10)
Fifth Place Game
Austin Hyde Park d. Lubbock Christian, 2-0 (27-25, 25-8)
Fort Worth Nolan Catholic d. Austin Waldorf School, 2-0 (25-18, 25-23)
Consolation Quarterfinals
Holy Cross of San Antonio d. San Antonio Saint Mary’s Hall, 2-0 (25-23, 25-20)
Austin Brentwood Christian d. Irving The Highlands School, 2-0 (25-11, 25-16)
Consolation Semifinals
Holy Cross of San Antonio d. Houston Emery/Weiner School, 2-0 (25-10, 25-15)
Austin Brentwood Christian d. Houston St. Pius X, 2-0 (25-7, 25-22)
Consolation Championship
Holy Cross of San Antonio v. Austin Brentwood Christian, 2-0 (28-26, 27-25)

Bronze Bracket
Bulverde Bracken Christian d. Regents School of Austin, 2-1 (19-25, 25-14, 15-8)
Houston Northland Christian d. Grapevine Faith Christian, 2-0 (26-24, 25-16)
League City Bay Area Christian d. Fellowship Academy of Kennedale, 2-0 (25-14, 25-16)
San Antonio Cornerstone Christian d. Lutheran High School of San Antonio, 2-0 (25-20, 25-21)
Semifinals
Houston Northland Christian d. Bulverde Bracken Christian, 2-1 (26-28, 25-18, 15-10)
San Antonio Cornerstone Christian d. League City Bay Area Christian, 2-0 (25-21, 25-22)
Championship
Houston Northland Christian d. San Antonio Cornerstone Christian, 2-0 (25-22, 25-23)
Third Place Game
Bulverde Bracken Christian d. League City Bay Area Christian, 2-0 (25-17, 26-24)
Consolation Semifinals
Grapevine Faith Christian d. Regents School of Austin, 2-1 (23-25, 25-23, 15-11)
Fellowship Academy of Kennedale d. Lutheran High School of San Antonio, 2-0 (25-7, 25-17)
Consolation Championship
Grapevine Faith Christian d. Fellowship Academy of Kennedale, 2-0 (25-16, 25-16)

Copper Bracket
Katy Saint John XXIII d. Colleyville Covenant Christian, 2-0 (25-15, 25-17)
Willow Park Trinity Christian Academy d. Tyler All Saints Episcopal School, 2-0 (25-19, 25-23)
Greenville Christian d. Dallas Shelton School, 2-1 (17-25, 25-20, 15-12)
Bullard The Brook Hill School d. Cedar Hill Trinity Christian, 2-0 (25-9, 25-8)
Semifinals
Katy Saint John XXIII d. Willow Park Trinity Christian Academy, 2-0 (25-18, 25-23)
Greenville Christian d. Bullard The Brook Hill School, 2-1 (12-25, 25-20, 15-13)
Championship
Katy Saint John XXIII d. Greenville Christian, 2-0 (25-8, 25-9)
Third Place Game
Willow Park Trinity Christian Academy d. Bullard The Brook Hill School, 2-1 (25-21, 25-19, 15-13)
Consolation Semifinals
Tyler All Saints Episcopal School d. Colleyville Covenant Christian, 2-0 (25-16, 25-18)
Dallas Shelton School d. Cedar Hill Trinity Christian, 2-1 (21-25, 25-16, 15-9)
Consolation Championship
Tyler All Saints Episcopal School d. Dallas Shelton School, 2-0 (25-15, 25-14)

Pool A
Dallas Bishop Lynch d. Lutheran High School of San Antonio, 2-0 (25-6, 25-7)
Houston Cypress Christian d. Cedar Hill Trinity Christian, 2-0
Lutheran High School of San Antonio v Rockwall Heritage Christian
Dallas Bishop Lynch d. Cedar Hill Trinity Christian, 2-0 (25-8, 25-9)
Dallas Bishop Lynch d. Houston Cypress Christian, 2-0 (25-7, 25-8)
Rockwall Heritage Christian d. Cedar Hill Trinity Christian, 2-0
Houston Cypress Christian d. Lutheran High School of San Antonio, 2-0
Dallas Bishop Lynch d. Rockwall Heritage Christian, 2-0 (25-10, 25-10)
Lutheran High School of San Antonio d. Cedar Hill Trinity Christian, 2-0
Houston Cypress Christian t. Rockwall Heritage Christian, 1-1
Pool B
Midland Classical Academy d. Fort Worth All Saints Episcopal, 2-0
The Woodlands John Cooper School d. Sugar Land Fort Bend Christian Academy, 2-0 (21-11, 21-15)
Midland Classical Academy t. Tyler All Saints Episcopal, 1-1
Fort Worth All Saints Episcopal t. Sugar Land Fort Bend Christian Academy, 1-1
Fort Worth All Saints Episcopal d. The Woodlands John Cooper School, 2-0 (15-21, 13-21)
Sugar Land Fort Bend Christian Academy d. Tyler All Saints Episcopal, 2-0
The Woodlands John Cooper School d. Midland Classical Academy, 2-0 (21-19, 21-18)
Fort Worth All Saints Episcopal d. Tyler All Saints Episcopal, 2-0
Sugar Land Fort Bend Christian Academy t. Midland Classical Academy, 1-1
The Woodlands John Cooper School d. Tyler All Saints Episcopal, 2-0 (21-9, 21-13)
Pool C
Houston Northland Christian d. Katy Saint John XXIII, 2-0 (21-20, 21-19)
Episcopal School of Dallas t. Lubbock Trinity Christian, 1-1
Arlington Grace Preparatory d. Houston Northland Christian, 2-0
Lubbock Trinity Christian d. Katy Saint John XXIII, 2-0
Katy Saint John XXIII t. Episcopal School of Dallas, 1-1
Lubbock Trinity Christian t. Arlington Grace Preparatory, 1-1
Episcopal School of Dallas d. Houston Northland Christian, 2-0
Arlington Grace Preparatory d. Katy Saint John XXIII, 2-0
Lubbock Trinity Christian d. Houston Northland Christian, 2-0
Arlington Grace Preparatory d. Episcopal School of Dallas, 2-0
Pool D
Holy Cross of San Antonio d. Dallas The Shelton School, 2-0 (25-14, 25-11)
Frisco Legacy Christian d. Houston Awty International School, 2-0 (21-14, 21-16)
Dallas The Shelton School t. Austin Waldorf School, 1-1 (7-21, 21-18)
Frisco Legacy Christian d. Holy Cross of San Antonio, 2-0 (21-13, 21-17)
Houston Awty International School d. Holy Cross of San Antonio, 2-0 (25-16, 25-16)
Frisco Legacy Christian t. Austin Waldorf School, 1-1 (16-21, 21-16)
Houston Awty International School d. Dallas The Shelton School, 2-0
Holy Cross of San Antonio t. Austin Waldorf School, 1-1 (20-21, 21-17)
Frisco Legacy Christian d. Dallas The Shelton School, 2-0
Houston Awty International School d. Austin Waldorf School, 2-0 (21-16, 21-10)
Pool E
Dallas Parish Episcopal School d. Colleyville Covenant Christian, 2-0 (21-13, 21-10)
Austin St. Michael’s Catholic d. Houston Emery/Weiner School, 2-0
Bulverde Bracken Christian d. Colleyville Covenant Christian, 2-0
Dallas Parish Episcopal School d. Houston Emery/Weiner School, 2-0 (25-12, 25-11)
Dallas Parish Episcopal School t. Austin St. Michael’s Catholic, 1-1 (21-16, 15-21)
Houston Emery/Weiner School t. Bulverde Bracken Christian, 1-1
Austin St. Michael’s Catholic d. Colleyville Covenant Christian, 2-0
Dallas Parish Episcopal School d. Bulverde Bracken Christian, 2-0
Houston Emery/Weiner School d. Colleyville Covenant Christian, 2-0
Austin St. Michael’s Catholic d. Bulverde Bracken Christian, 2-0
Pool F
The Woodlands Christian Academy d. Fort Worth Nolan Catholic, 2-0
Regents School of Austin t. Bullard The Brook Hill School, 1-1
The Woodlands Christian Academy d. Red Oak Ovilla Christian, 2-0 (21-18, 21-14)
Fort Worth Nolan Catholic d. Bullard The Brook Hill School, 2-0
Fort Worth Nolan Catholic d. Regents School of Austin, 2-0
Red Oak Ovilla Christian d. Bullard The Brook Hill School, 2-0 (21-6, 21-13)
Regents School of Austin t. The Woodlands Christian Academy, 1-1
Fort Worth Nolan Catholic t. Red Oak Ovilla Christian, 1-1 (21-16, 13-21)
The Woodlands Christian Academy d. Bullard The Brook Hill School, 2-0
Red Oak Ovilla Christian d. Regents School of Austin, 2-0 (21-12, 21-18)
Pool G
San Antonio Saint Mary’s Hall t. Willow Park Trinity Christian Academy, 1-1
Dallas The Hockaday School d. Austin Brentwood Christian, 2-0 (26-24, 25-21)
Wichita Falls Christ Academy d. Willow Park Trinity Christian Academy, 2-0
San Antonio Saint Mary’s Hall t. Austin Brentwood Christian, 1-1
Dallas The Hockaday School d. San Antonio Saint Mary’s Hall, 2-0 (25-15, 25-10)
Wichita Falls Christ Academy d. Austin Brentwood Christian, 2-0
Dallas The Hockaday School d. Willow Park Trinity Christian Academy, 2-0 (25-15, 25-15)
San Antonio Saint Mary’s Hall t. Wichita Falls Christ Academy, 1-1
Austin Brentwood Christian d. Willow Park Trinity Christian Academy, 2-0
Dallas The Hockaday School d. Wichita Falls Christ Academy, 2-0 (25-14, 25-23)
Pool H
San Antonio Incarnate Word HS d. Irving The Highlands School, 2-0
Houston Second Baptist School d. Fellowship Academy of Kennedale, 2-0
Irving The Highlands School d. Greenville Christian, 2-0
San Antonio Incarnate Word HS d. Fellowship Academy of Kennedale, 2-0
San Antonio Incarnate Word HS d. Houston Second Baptist School, 2-0
Fellowship Academy of Kennedale d. Greenville Christian, 2-0
Houston Second Baptist School d. Irving The Highlands School, 2-0
San Antonio Incarnate Word HS d. Greenville Christian, 2-0
Irving The Highlands School d. Fellowship Academy of Kennedale, 2-0
Houston Second Baptist School d. Greenville Christian, 2-0
Pool I
Tomball Concordia Lutheran d. Dallas The Greenhill School, 2-0
Lubbock Christian d. Grapevine Faith Christian, 2-0
Tomball Concordia Lutheran d. Grapevine Faith Christian, 2-0
Dallas The Greenhill School d, Lubbock Christian, 2-0
Dallas The Greenhill School d. Grapevine Faith Christian, 2-0
Tomball Concordia Lutheran d. Lubbock Christian, 2-0
Pool J
Houston St. Pius X d. San Antonio Cornerstone Christian, 2-0
Arlington Pantego Christian d. Waco Live Oak Classical, 2-0 (21-18, 21-10)
Arlington Pantego Christian d. Houston St. Pius X, 2-0
Waco Live Oak Classical d. San Antonio Cornerstone Christian, 2-0 (21-12, 21-19)
Arlington Pantego Christian d. San Antonio Cornerstone Christian, 2-0
Waco Live Oak Classical d. Houston St. Pius X, 2-0
Pool K
Houston Christian t. McKinney Christian Academy, 1-1
Austin Hyde Park d. League City Bay Area Christian, 2-0 (21-9, 21-8)
Houston Christian d. Austin Hyde Park, 2-0 (21-18, 21-20)
McKinney Christian Academy d. League City Bay Area Christian, 2-0
McKinney Christian Academy d. Austin Hyde Park, 2-0 (21-18, 21-18)
Houston Christian d. League City Bay Area Christian, 2-0
Cross Pool I-K
Tomball Concordia Lutheran d. Houston St. Pius X, 2-0
Dallas The Greenhill School d. Houston Christian, 2-0
San Antonio Cornerstone Christian t. McKinney Christian Academy, 1-1
Arlington Pantego Christian d. Grapevine Faith Christian, 2-0
Austin Hyde Park t. Lubbock Christian, 1-1 (21-17, 18-21)
Waco Live Oak Classical d. League City Bay Area Christian, 2-0

Sources:  tapps.biz, tappster.com, maxpreps.com