TAPPS All-Time State Meet Swimming & Diving Records

I Meter Diving
Division I
Girls – 399.35, Sherry Wiggington, Austin Hyde Park Baptist, (1992)
Boys – 586.90, Bradley Christenson, Argyle Liberty Christian, (2013)
Division II
Girls – 459.30, Haley Allen, Midland Christian School, (2014)
Boys – 328.80, Stewart Brackett, Dallas Parish Episcopal School, (2012)
Division III
Girls – 380.60, Miranda Meissner, Flower Mound Coram Deo Academy, (2011)
Boys – 390.85, Garrett Martin, Midland Classical Academy (2014)

200 Yard Medley Relay
Division I
Girls – 1:48.17, Dallas Ursuline Academy (Morris, Krepp, Perez, Wongso), (2018)
Boys – 1:36.89, El Paso Cathedral (Aguirre, Miller, Pinedo, Alvelais), (2015)
Division II
Girls – 1:53.89, Pope John XXIII (McHugh, Connelly Bruno, Weber), (2013)
Boys – 1:42.14, Austin St. Michael’s Catholic Academy (Kilbride, Beiter, Dersch, Martinez), (2015)
Division III
Girls – 1:58.74, Woodlands Christian Academy (Hanigan, Bryant, Bub, Albertson), (2015)
Boys – 1:40.02, Kingwood Northeast Christian Academy (Belew, Kornfeld, Brown, White), (2004)

200 Yard Freestyle
Division I
Girls – 1:50.42, Monica Gumina, Tomball Concordia Lutheran, (2017)
Boys – 1:41.00, Benjamin Walker, Tomball Concordia Lutheran, (2015)
Division II
Girls – 1:51.49, Mei Lynn Colby, Dallas Parish Episcopal School, (2014)
Boys – 1:42.47, Trent Piercy, Regents School of Austin, (2018)
Division III
Girls – 1:51.35, Carolyn Johnston, Dallas The Covenant School, (2017)
Boys – 1:42.05, Colin Murphy, The Woodlands Preparatory School, (2016)

200 Yard Individual Medley
Division I
Girls – 2:03.60, Rayann Jaryszak, Fort Worth Nolan Catholic, (2015)
Boys – 1:48.78, Ben Walker, Tomball Concordia Lutheran, (2016)
Division II
Girls – 2:06.53, Elizabeth Holmes, San Antonio TMI, (2017)
Boys – 1:52.42, Justin Roy, Houston Lutheran South Academy, (2016)
Division III
Girls – 2:03.26, Carolyn Johnston, Dallas The Covenant School, (2016)
Boys – 1:54.11, Colin Feehery, Dallas Shelton School, (2018)

50 Yard Freestyle
Division I
Girls – 22.99, Annie Miller, Houston Duchesne Academy, (2015)
Boys – 21.16, Roberto Pinedo, El Paso Cathedral, (2015)
Division II
Girls – 23.79, Mei Lynn Colby, Dallas Parish Episcopal School, (2013)
Boys – 21.15, Clay Cooke, Houston Westbury Christian, (2015)
Division III
Girls – 24.71, Brittany Murphy, The Woodlands Preparatory School, (2013)
Boys – 21.58, Daniel Van Sciver, Schertz John Paul II, (2014)

100 Yard Butterfly
Division I
Girls – 55.26, Sydney Hirschi, El Paso Loretto Academy, (2013)
Boys – 48.35, Daniel Rohleder, Austin St. Michael’s Catholic Academy, (2004)
Division II
Girls – 55.90, Jade Hallum, Austin St. Dominic Savio Catholic HS, (2017)
Boys – 50.50, Justin Roy, Houston Lutheran South Academy, (2017)
Division III
Girls – 56.45, Alicia Finnigan, Sugarland Logos Prep Academy, (2014)
Boys – 50.74, Ryan Jennings, Colleyville Covenant Christian Academy, (2017)

100 Yard Freestyle
Division I
Girls – 50.94, Jaimie Miller, Houston Duchesne Academy, (2013)
Boys – 46.18, Benjamin Walker, Tomball Concordia Lutheran, (2016)
Division II
Girls – 52.14, Mei Lynn Colby, Dallas Parish Episcopal School, (2013)
Boys – 46.67, Trent Piercy, Regents School of Austin, (2018)
Division III
Girls – 52.21, Lauren Malachowski, Regents School of Austin, (2012)
Boys – 46.75, Daniel Van Sciver, Schertz John Paul II, (2014)

500 Yard Freestyle
Division I
Girls – 4:51.57, Monica Gumina, Tomball Concordia Lutheran, (2018)
Boys – 4:31.05, Joseph Martinez, Austin St. Michael’s Catholic Academy, (2013)
Division II
Girls – 4:53.95, Cameron McHugh, Katy Pope John XXIII, (2013)
Boys – 4:38.44, Reilly Gilbert, Austin St. Dominic Savio Catholic HS, (2017)
Division III
Girls – 4:53.23, Carolyn Johnston, Dallas The Covenant School, (2016)
Boys – 4:35.12, Colin Murphy, The Woodlands Preparatory School, (2016)

200 Yard Freestyle Relay
Division I
Girls – 1:39.09, Dallas Ursuline Academy (Kerr, Florence, Morris, Krepp), (2016)
Boys – 1:27.34, El Paso Cathedral (Aquirre A., Saucedo, Pinedo, de Jesus), (2013)
Division II
Girls – 1:42.59, Houston Awty International School (Hirs, Hillyer, Ward, Moreno) (2014)
Boys – 1:31.58, Regents School of Austin (Richardson, White, Reinis, Lux) (2014)
Division III
Girls – 1:45.81, Lutheran HS of San Antonio, (2018)
Boys – 1:33.90, Red Oak Ovilla (White, Polley, Grace, Boyd), (2014)

100 Yard Backstroke
Division I
Girls – 55.56, Megan Morris, Dallas Ursuline Academy, (2018)
Boys – 49.22, Daniel S. Rohleder, Austin St. Michael’s Catholic Academy, (2004)
Division II
Girls – 56.50, Mei Lynn Colby, Dallas Parish Episcopal School, (2014)
Boys – 51.41, Trey Kilbride, Austin St. Michael’s Catholic Academy, (2015)
Division III
Girls – 56.16, Carolyn Johnston, Dallas The Covenant School, (2017)
Boys – 51.91, Elliott Jones, Cypress Christian School, (2018)

100 Yard Breaststroke
Division I
Girls – 1:03.32, Rayann Jaryszak, Ft. Worth Nolan Catholic, (2015)
Boys – 55.46, Benjamin Walker, Tomball Concordia Lutheran, (2015)
Division II
Girls – 1:06.38, Hannah Burt, Colleyville Covenant Christian Academy, (2016)
Boys – 59.86, Ted Beither, Austin St. Michael’s Catholic Academy, (2018)
Division III
Girls – 1:03.76, Sophia Garrison, Waco Vanguard College Prep, (2018)
Boys – 56.34, Paul Kornfeld, Kingwood Northeast Christian Academy, (2005)

400 Yard Freestyle Relay
Division I
Girls – 3:32.92, Dallas Ursuline Academy (Florence, Krepp, Kerr, Futscher), (2015)
Boys – 3:12.72, El Paso Cathedral (Estevan, Donovan, Zielsdord, Norton), (2001)
Division II
Girls – 3:44.47, Austin St. Dominic Savio Catholic HS (Reysa, Urbanczyk, Murphy, Hallum), (2017)
Boys – 3:22.13, Austin St. Michael’s Catholic Academy (Kilbride, Beiter, Dersch, Martinez), (2015)
Division III
Girls – 3:53.33, Sugarland Logos Prep Academy (Chavez, Allen, Balat, Finnigan), (2014)
Boys – 3:20.30, Kingwood Northeast Christian Academy (White, Brown, Belew, Kornfeld), (2004)

Source:  Texas Association of Private and Parochial Schools (tapps.biz)