1

Topic: 2020 TAPPS Boys Soccer Brackets/Results

Division I
OPENING ROUND
El Paso Cathedral (IND) at Argyle Liberty Christian (District 1-3) - Wednesday, 2/5 - 2PM - Cathedral wins
Katy St. John XXIII (District 4-5) at San Antonio Saint Marys Hall (District 3-4) - Wednesday, 2/5 - 4PM - SMH wins 3-2

AREA ROUND
Dallas Bishop Dunne (District 2-4) at Fort Worth Nolan (District 1-1) - Friday 2/7 - 6PM - Nolan wins 4-0
El Paso Cathedral at Plano John Paul II (District 2-2) - Saturday, 2/8 - 12PM - Cathedral wins 4-1
Plano Prestonwood (District 2-3) at Addison Trinity Christian (District 1-2) - Friday, 2/7 - 7PM - Prestonwood wins 3-2
Fort Worth All Saints (District 1-4) at Dallas Bishop Lynch (District 2-1) - Thursday, 2/6 - 630PM - Lynch wins 6-0

San Antonio Central Catholic (District 3-1) vs Tomball Concordia Lutheran (District 4-4) - Central wins 4-1
Austin St. Dominic Savio (District 3-3) vs Beaumont Kelly Catholic (District 4-2) - Kelly wins 4-2
Houston Village (District 4-3) at San Antonio Antonian (District 3-2) - Friday, 2/7 - 2PM - Village wins 4-1
San Antonio Saint Marys Hall at Houston St. Thomas (District 4-1)- Saturday, 2/8 - 6PM - St. Thomas wins 2-0

REGIONAL ROUND
Fort Worth Nolan Catholic vs El Paso Cathedral - Thursday, 2/13 - 12PM (@Midland) - Cathedral wins 3-2
Plano Prestonwood vs Dallas Bishop Lynch - Thursday, 2/13 - 6PM (@Plano JPII) - Lynch wins 1-0
San Antonio Central Catholic vs Beaumont Kelly Catholic - Thursday, 2/13 - 230PM (@Tx. Lutheran Univ.) - Central wins 3-0
Houston Village vs Houston St. Thomas - Thursday, 2/13 - 7PM (@Emery Weiner) - St. Thomas wins 3-1

SEMIFINALS
El Paso Cathedral vs Dallas Bishop Lynch - Wednesday, 2/19 - 130PM (@Midland) - Cathedral wins 1-0
San Antonio Central Catholic vs Houston St. Thomas - Wednesday, 2/19 - 6PM (@Bryan ISD) - Central wins 3-2

CHAMPIONSHIP
El Paso Cathedral vs San Antonio Central Catholic - Saturday, 2/22 - 5PM - Central Catholic wins 2-1

---------------------------------------------------------------------------------------

Division II
OPENING ROUND
Dallas Christian (District 3-3) at Austin Brentwood Christian (District 4-2) - Thursday, 2/6 - 1PM - DCS wins 4-3
Austin St. Michaels (District 4-3) at Tyler Grace (District 3-2) - Thursday, 2/6 - 1PM - SMCA wins 2-1
Fort Worth Christian (District 1-3) at Carrollton Prince of Peace (District 2-2) - Thursday, 2/6 - 7PM - POPCS wins 6-1
Frisco Legacy Christian (District 1-2) vs McKinney Christian District (2-3) - Tuesday, 2/4 - TBA - Legacy wins 5-1
Corpus Christi John Paul II (District 6-3) at San Antonio Christian (District 5-2) - Wednesday, 2/5 - 5PM - SACS wins
Houston Cypress Christian (District 7-4) at Brownsville St. Joseph (District 6-2) - Wednesday, 2/5 - TBA - SJA wins 3-2
San Antonio Holy Cross (District 5-3) vs Spring Frassati Catholic (District 7-5) - Frassati wins 3-0

AREA ROUND
Dallas Christian at Grapevine Faith (District 1-1) - Faith wins 3-0
Austin St. Michaels vs Garland Brighter Horizons (District 2-1) - Brighter Horizons wins 3-0
Carrollton Prince of Peace at Bullard Brook Hill (District 3-1) - Saturday, 2/8 - 4PM - Brook Hill wins 2-1
Frisco Legacy Christian at Austin Regents (District 4-1) - Saturday, 2/8 - 2PM - Legacy wins 2-1

Sugar Land Fort Bend Christian (District 7-3) at San Antonio TMI (District 5-1) - Friday, 2/7 - TBA - TMI wins 7-1
Houston British International School (District 7-2) vs Laredo St. Augustine (District 6-1) - BISH wins 3-2
San Antonio Christian vs Brownsville St. Joseph - Saturday, 2/8 - 2PM (@Corpus Christi Cabaniss Complex) - SJA wins 1-0
Spring Frassati Catholic vs Houston Lutheran South (District 7-1) - LSA wins 5-0

REGIONAL ROUND
Grapevine Faith vs Garland Brighter Horizons - Thursday, 2/13 - 730PM (@Prince of Peace) - Faith wins 1-0
Bullard Brook Hill vs Frisco Legacy Christian - Thursday, 2/13 - 7PM (@North Forney HS) - Brook Hill wins 1-0
San Antonio TMI vs Houston British International - TMI wins 3-1
Brownsville St. Joseph vs Houston Lutheran South - Thursday, 2/13 - 2PM (@San Antonio Christian) - LSA wins 3-0

SEMIFINALS
Grapevine Faith vs Bullard Brook Hill - Wednesday, 2/19 - 7PM (@Forney) - Brook Hill wins 1-0
San Antonio TMI vs Houston Lutheran South - Wednesday, 2/19 - 230PM (@San Antonio Christian) - TMI wins

CHAMPIONSHIP
Bullard Brook Hill vs San Antonio TMI - Saturday, 2/22 - 2PM (@Waco ISD) - TMI wins 3-2

---------------------------------------------------------------------------------------

Division III
OPENING ROUND
Dallas Lutheran (District 2-4) at Round Rock Concordia (District 3-3) - Thursday, 2/6 - 245PM - Concordia wins 1-0 (OT)
Temple Holy Trinity (District 3-4) at Arlington Pantego (District 1-2) - Thursday, 2/6 - TBA - Pantego wins 6-1
Plano Coram Deo (District 1-4) vs Tyler All Saints (District 2-2) - All Saints wins 8-1
Dallas Cristo Rey (District 2-3) vs Irving Highlands (District 1-3) - Cristy Rey wins 3-2
Baytown Christian Academy (District 7-3) vs Houston Lutheran North (District 6-2)
Houston Chinquapin (District 7-2) vs League City Bay Area Christian(District 6-3) - Chinquapin wins 3-0
San Antonio Atonement (District 4-4) at Houston St. Thomas Episcopal (District 6-1) - STE wins 9-0
Houston Northland Christian (District 5-3) vs Schertz John Paul II (District 4-2) - JPII wins 2-0
Kerrville Our Lady of the Hills (District 4-3) at Bryan St. Joseph - Wednesday, 2/5 - 5PM - SJCS wins 4-3

AREA ROUND
Round Rock Concordia at Flower Mound Coram Deo (District 1-1) - Coram Deo wins
Austin Veritas (District 3-2) vs Dallas Covenant (District 2-1) - Covenant wins 13-1
Arlington Pantego vs Tyler All Saints - Saturday, 2/8 (@Dallas Covenant) - 3PM - All Saints wins 6-1
Dallas Cristo Rey vs Austin Hill Country Christian (District 3-1) - Cristy Rey wins 4-0

Houston Lutheran North vs San Marcos Academy (District 4-1) - SMA wins 6-1
Houston Chiquapin vs The Woodlands Christian (District 5-1) - TWCA wins 2-1
Houston St. Thomas Episcopal vs Schertz John Paul II - STE wins 4-0
Bryan St. Joseph at Beaumont Legacy Christian (District 7-1) - Saturday, 2/8 - 1130AM (@Lamar Univ.) - Legacy wins 2-0

REGIONAL ROUND
Flower Mound Coram Deo vs Dallas Covenant - Friday, 2/14 - 630PM (@TCA) - Covenant wins 6-1
Tyler All Saints vs Dallas Cristo Rey Prep - Cristo Rey wins 3-2
San Marcos Academy vs The Woodlands Christian - Thursday, 2/13 - 6PM (@Bryan Allen Academy) - TWCA wins 1-0
Houston St. Thomas Episcopal vs Beaumont Legacy Christian - Thursday, 7/13 - 7PM (@Barbers Hill) - STE wins 5-1

SEMIFINALS
Dallas Covenant vs Dallas Cristo Rey Prep - Tuesday, 2/18 (@Plano Prestonwood) - Covenant wins 2-1, 2OT
The Woodlands Christian vs Houston St. Thomas Episcopal - Wednesday, 2/19 - 6PM (@Houston Awty International) - STE wins 4-0

CHAMPIONSHIP
Dallas Covenant vs Houston St. Thomas Episcopal - Saturday, 2/22 - 11AM (@Waco ISD) - STE wins 1-0

2

Re: 2020 TAPPS Boys Soccer Brackets/Results

Dallas Christian (District 3-3) at Austin Brentwood Christian (District 4-2) - Thursday, 2/6 - 1PM   

Dallas Christian Wins 4 to 3