1 (edited by dcs07 2019-11-18 05:18:03)

Topic: Regional Playoff Times and Locations 2019

All slots in the bracket are filled for Week 13. Please update us if you have any information for next week's games.

Division I

Fort Worth Nolan Catholic High School vs. Plano John Paul II High School
--7:00 Friday Grapevine's Mustang-Panther Stadium

Plano Prestonwood Christian Academy vs. San Antonio Antonian Preparatory
--2:00 Saturday Copperas Cove's Bulldawg Stadium

Dallas Parish Episcopal School vs. Midland Christian School
--7:00 Saturday Abilene's Anthony Field at Wildcat Stadium

Houston St. Thomas High School vs. Dallas Bishop Lynch High School
--6:00 Saturday Rusk's Eagle Stadium


Division II

Grapevine Faith Christian School vs. Dallas Christian School
--7:30 Friday Dallas' Wildcat-Ram Stadium

Bullard Brook Hill School vs. Cedar Hill Trinity Christian School
--7:00 Saturday Athens' Bruce Field

Regents School of Austin vs. Houston Lutheran South Academy
--7:00 Friday Hallettsville’s Brahmas Memorial Stadium

Victoria St. Joseph High School vs. Houston Second Baptist School
--7:00 Friday Wharton's Eddie Joseph Memorial Stadium


Division III

Lubbock Christian School vs. Flower Mound Coram Deo Academy
--7:00 Friday Abilene's Wilford Moore Stadium

Colleyville Covenant Christian Academy vs. Arlington Pantego Christian Academy
--7:30 Friday Fort Worth's Farrington Field

Geneva School of Boerne vs. League City Bay Area Christian School
--7:00 Friday Giddings' Buffalo Stadium

Austin Texas School for the Deaf @ The Woodlands Christian Academy
--7:00 Friday The Woodlands' Woodforest Field


Division IV

Muenster Sacred Heart High School vs. The Woodlands Legacy Preparatory Christian Academy
--7:00 Friday Robinson's Rocket Field

Hallettsville Sacred Heart High School vs. Bryan Brazos Christian School
--3:00 Saturday Giddings' Buffalo Stadium

Shiner St. Paul High School vs. Dallas Covenant School
--5:00 Saturday Jarrell's Cougar Stadium

Fort Worth Lake Country Christian School vs. Tomball Rosehill Christian School
--7:00 Friday Temple's Wildcat Stadium

2

Re: Regional Playoff Times and Locations 2019

The Regents-Lutheran South game will be played at 7 pm Friday in Halletsville, Brahmas Memorial Stadium.

3

Re: Regional Playoff Times and Locations 2019

Shiner St.Paul v. Dallas Covenant will play Saturday, November 23 at 5:00 p.m. Jarrell High School.

4

Re: Regional Playoff Times and Locations 2019

Thank you for your help cardinal and porta. We are up to 13 of 16 for next week. Decent chance some are waiting for some personnel to be back in the office on Monday.

5

Re: Regional Playoff Times and Locations 2019

Bay Area and Boerne Geneva are playing at Giddings Buffalo stadium on Friday at 7.

6

Re: Regional Playoff Times and Locations 2019

Colleyville Covenant vs. Pantego
Friday, November 22 @ 7:30 PM
Farrington Field (FW ISD) - 1501 University Dr Fort Worth, TX 76107

7

Re: Regional Playoff Times and Locations 2019

torugo is probably correct, however officially they told us they are waiting on confirmation from the neutral site facility. it pays to know people, ha.

8 (edited by dcs07 2019-11-18 05:18:44)

Re: Regional Playoff Times and Locations 2019

Looks like 10 Friday and 6 Saturday. Notably the date for the semifinals on the TAPPS calendar is Friday for Divisions I and II and Saturday for Divisions III and IV, meaning that some Saturday to Friday turnarounds may be required in the top divisions.

9 (edited by dcs07 2019-11-24 12:16:33)

Re: Regional Playoff Times and Locations 2019

Friday

Division I

Fort Worth Nolan vs. Plano John Paul II John Paul 49-15

Division II

Grapevine Faith vs. Dallas Christian Faith 28-17
Austin Regents vs. Houston Lutheran South Regents 34-13
Victoria St. Joseph vs. Houston Second Baptist Second Baptist 21-0

Division III

Lubbock Christian vs. Flower Mound Coram Deo Lubbock Chr. 56-34
Colleyville Covenant Christian vs. Arlington Pantego Christian Covenant 28-20
Boerne Geneva vs. League City Bay Area Christian Geneva 21-16
Austin Texas School for the Deaf @ The Woodlands Christian Woodlands 49-21

Division IV

Muenster Sacred Heart vs. The Woodlands Legacy Prep Sacred Heart 20-12
Fort Worth Lake Country Christian vs. Tomball Rosehill Christian Lake Country 34-7

Saturday

Division I

Plano Prestonwood Christian Academy vs. San Antonio Antonian Preparatory Antonian 26-24
Dallas Parish Episcopal School vs. Midland Christian School Parish 44-6
Houston St. Thomas High School vs. Dallas Bishop Lynch High School St. Thomas 21-7

Division II

Bullard Brook Hill vs. Trinity Christian Cedar Hill TCCH 59-0

Division IV

Hallettsville Sacred Heart vs. Bryan Brazos Christian Sacred Heart 29-14
Shiner St. Paul vs. Dallas Covenant St. Paul 63-28