2020 TAPPS Basketball Championship Schedule by Date and Time

Thursday, February 27
9:30 a.m. – 5A Girls (Robinson HS) – Corpus Christi Incarnate Word Academy vs. Houston Second Baptist School
9:30 a.m. – 4A Girls (University HS) – Austin Texas School for the Deaf vs. Houston Lutheran High North
11:30 a.m. – 5A Girls (Robinson HS) – Fort Worth Southwest Christian School vs. Dallas Christian School
11:30 a.m. – 4A Girls (University HS) – Lubbock Christian School vs. Lubbock Trinity Christian School
1:30 p.m. – 3A Girls (Robinson HS) – Beaumont Legacy Christian vs. The Woodlands Legacy Prep Christian
1:30 p.m. – 6A Girls (University HS) – Houston St. Agnes Academy vs. Houston The Village School
4:00 p.m. – 3A Girls (Robinson HS) – Midland Classical Academy vs. Faith Academy of Marble Falls
4:00 p.m. – 6A Girls (University HS) – Plano John Paul II vs. Plano Prestonwood Christian Academy
6:00 p.m. – 1A Girls (Robinson HS) – San Antonio Legacy Christian Academy vs. Universal City First Baptist Academy
6:00 p.m. – 2A Girls (University HS) – Austin Waldorf School vs. Victoria Faith Academy
8:00 p.m. – 1A Girls (Robinson HS) – Lubbock Kingdom Preparatory Academy vs. Longview Trinity School of Texas
8:00 p.m. – 2A Girls (University HS) – Lubbock Southcrest School vs. Plano Coram Deo Academy

Friday, February 28
9:30 a.m. – 3A Boys (University HS) – Bryan Brazos Christian School vs. Tomball Rosehill Christian School
9:30 a.m. – 2A Boys (University HS) – Lubbock All Saints Episcopal vs. Dallas First Baptist Academy
9:30 a.m. – 4A Girls Championship (West HS)
11:30 a.m. – 3A Boys (Robinson HS) – Midland Classical Academy vs. Yavneh Academy of Dallas
11:30 a.m. – 2A Boys (University HS) – Conroe Covenant Christian vs. Huntsville Alpha Omega Academy
11:30 a.m. – 5A Girls Championship (West HS)
1:30 p.m. – 1A Boys (Robinson HS) – Macedonian Christian Academy vs. Houston Robert M. Beren Academy
1:30 p.m. – 4A Boys (University HS) – Schertz John Paul II vs. The Woodlands Christian Academy
1:30 p.m. – 6A Girls Championship (West HS)
4:00 p.m. – 1A Boys (Robinson HS) – DeSoto Canterbury Collegiate Academy vs. Longview Trinity School of Texas
4:00 p.m. – 4A Boys (University HS) – Colleyville Covenant Christian vs. Flower Mound Coram Deo Academy
4:00 p.m. – 3A Girls Championship (West HS)
6:00 p.m. – 5A Boys (Robinson HS) – Houston Lutheran South Academy vs. Houston Westbury Christian School
6:00 p.m. – 6A Boys (University HS) – Midland Christian School vs. Plano John Paul II
6:00 p.m. – 2A Girls Championship (West HS)
8:00 p.m. – 5A Boys (Robinson HS) – Grapevine Faith Christian vs. Frisco Legacy Christian Academy
8:00 p.m. – 6A Boys (University HS) – San Antonio Antonian College Prep vs. San Antonio Saint Mary’s Hall
8:00 p.m. – 1A Girls Championship (West HS)

Saturday, February 29
9:30 a.m. – 2A Boys Championship (West HS)
11:30 a.m. – 3A Boys Championship (West HS)
1:30 p.m. – 4A Boys Championship (West HS)
4:00 p.m. – 5A Boys Championship (West HS)
6:00 p.m. – 6A Boys Championship (West HS)
8:00 p.m. – 1A Boys Championship (West HS)