2019 TAPPS 7on7 Bracket Play and Results

PLATINUM BRACKET
Corpus Christi John Paul 26, Plano Prestonwood 21(9:30 A.M. – Field 1)
Houston St. Pius X 53, Marble Falls Faith Academy 18 (9:30 A.M. – Field 2)
Bryan Brazos Christian 47, Houston St. Thomas 33 (9:30 A.M. – Field 3)
Houston Kinkaid 37, Fort Worth Country Day 24 (9:30 A.M. – Field 4)

Semifinals
Corpus Christi John Paul II 0, Houston St. Pius X 35 (11:30 A.M. – Field 7)
Bryan Brazos Christian 34, Houston Kinkaid 46 (11:30 A.M. – Field 8)

Consolation
Plano Prestonwood 53, Marble Falls Faith Academy 15 (11:30 A.M. – Field 5)
Houston St. Thomas 47, Fort Worth Country Day 40 (11:30 A.M. – Field 6)

Consolation Championship
Plano Prestonwood 18, Houston St. Thomas 35 (2:00 P.M. – Field 2)

Third Place
Corpus Christi John Paul II 26, Brazos Christian 25 (2:00 P.M. – Field 3)

Championship
Houston Kinkaid vs Houston St. Pius X (2:00 P.M. – Field 4)


GOLD BRACKET
Grapevine Faith 34, Austin St. Michaels 20 (9:30 A.M. – Field 5)
Austin Regents 41, San Antonio St. Gerard 0 (9:30 A.M. – Field 6)
Fort Worth Nolan Catholic 47, Bryan St. Joseph 7 (9:30 A.M. – Field 7)
Tyler Grace 43, Plano John Paul II 31 (9:30 A.M. – Field 8)

Semifinals
Grapevine Faith 43, Austin Regents 27 (11:30 A.M. – Field 3)
Fort Worth Nolan 41, Tyler Grace 20 (11:30 A.M. – Field 4)

Consolation
Austin St. Michaels 44, San Antonio St. Gerard 14 (11:30 A.M. – Field 1)
Bryan St. Joseph 0, Plano John Paul II 49 (11:30 A.M. – Field 2)

Consolation Championship
Austin St. Michaels 42, Plano John Paul II 41 (2:00 P.M. – Field 5)

Third Place
Austin regents 35, Tyler Grace 32 (2:00 P.M. – Field 6)

Championship
Grapevine Faith 34, Fort Worth Nolan 28 (2:00 P.M. – Field 7)


SILVER BRACKET
Austin Texas School for the Deaf 23, Tyler All Saints 32 (8:30 A.M. – Field 1)
Victoria St. Joseph 35, Waco Vanguard 7 (8:30 A.M. – Field 2)
Lubbock Trinity Christian 40, Dallas First Baptist 43 (8:30 A.M. – Field 3)
Cedar Park Summit Christian (FORFEIT), McKinney Christian (8:30 A.M. – Field 4)

Semifinals
Tyler All Saints 25, Victoria St. Joseph 33 (10:30 A.M. – Field 7)
Dallas First Baptist 12, McKinney Christian 39 (10:30 A.M. – Field 8)

Consolation
Austin Texas School for the Deaf 39, Waco Vanguard 14 (10:30 A.M. – Field 5)
Lubbock Trinity Christian (BYE)

Consolation Championship
Austin Texas School for the Deaf vs Lubbock Trinity Christian (1:00 P.M – Field 3)

Third Place
Tyler All Saints 46, Dallas First Baptist 16 (1:00 P.M – Field 5)

Championship
Victoria St. Joseph vs McKinney Christian (1:00 P.M – Field 4)



BRONZE POOL
League City Bay Area Christian 19, Houston Cypress Christian 26 (8:30 A.M. – Field 5)
Houston Cypress Christian 6, Beaumont Legacy Christian 40 (10:30 A.M. – Field 3)
League City Bay Area Christian 13, Beaumont Legacy Christian 34 (1:00 P.M. – Field 7)